! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Bağlama için yazılan tek konçertonun bestecisi Cengiz Özdemir'in imzasını taşıyan ‘Madımak’ albümünde, Sivas'ta hayatını kaybedenlerin müzikle buluşması.

Albümden örnek müzikler için Esenshop.Yıllar önce madımak denince Sivas ve Yozgat civarında yetişen, yoncaya benzer bir bitki gelirdi akla. Bir de yöre insanının madımak bitkisinden esinlenerek yaktığı türküler. Sivas'ta, adını bu bitkiden alan otelin içinde 36 kişinin alev ve dumanlara teslim edildiği 1993 yılından beri, madımak denince çiçekler ve türküler değil ölüm geliyor herkesin aklına.

Geçtiğimiz günlerde besteci ve müzisyen Cengiz Özdemir'in imzasını taşıyan Madımak adlı bir albüm yayınlandı. 11 enstrümantal eserin yer aldığı albüm, Madımak otelinde can veren halk ozanı Nesimi Çimen'in oğlu müzisyen, balet ve besteci Mazlum Çimen'in sahibi olduğu Çimen Productions tarafından yayınlandı. Eylem Pelit, Volkan Öktem, Erdal Erzincan ve Çağdaş Oruç'un da müzisyen olarak katkıda bulunduğu albümün kapağı çok sade ama bir o kadar etkileyici. Uzaktan bakıldığında yanmış bir bağlamaya benziyor albüm kapağının büyük bir kısmını kaplayan şekil, yaklaşınca onun tamamı yanmış bir kibrit olduğunu fark ediyorsunuz. Bu görüntü, insanı 1993 yılına götürüyor ve üzerine karanlığın gölgesi çökmüş bir kalabalığın çepeçevre kuşattığı alevler içindeki otel canlanıyor gözlerinizin önünde.

Konservatuvarda keman ve piyano eğitimi alan, sadece klasik müzik değil, caz ve pop alanında da hepsi de birbirinden değerli sayısız çalışmaya imza atan besteci ve müzisyen Cengiz Özdemir'le Madımak albümü ve müzik hakkında konuştuk.

Kendisi Alevi olmamasına rağmen yıllar boyunca Arif Sağ, Erdal Erzincan, Mazlum Çimen gibi sanatçılarla birlikte çalışmış olmanın etkisiyle Alevi deyiş ve semahlarına âşina olmuş Cengiz Özdemir. "Deyiş ve semahların başında ve sonunda belli bir müzikal tema vardır. Bir gün piyano çalarken o temayı genişletmeyi denedim. Sonra bu, uzun bir besteye dönüşmeye başladı. Erdal Erzincan bana bunun yüzlerce yıldır kullanılan Hayalleme adlı form olduğunu söyledi" diyen Cengiz Özdemir, bitirince Madımak adını vermiş bu besteye. Cengiz Özdemir sonra, Madımak'ın yanına 10 enstrümantal eser daha eklemiş ve bir albüm çıkmış ortaya.

"Yaşasaydı onu dünya tanıyacaktı"
Madımak katliamı, Cengiz Özdemir'in ruhunda, hafızasında kara bir delik açmış adeta. Çünkü "Nesimi Baba" dediği Nesimi Çimen'in yanında, müzisyen dostu Hasret Gültekin'i de kaybetmiş alevlerin, dumanların arasında. "Mazlum'la ben, Nesimi Baba'nın sofrasında oturur, Dilber Hanım'ın yemeklerini yerdik" diyen Cengiz Özdemir, Hasret Gültekin'in kaybından duyduğu acıyı da sözlere döküyor: "Hasret Gültekin daha gencecik çocuktu. Onun ilk albümünün aranjörlüğünü ben yapmıştım. Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi bağlamacılardan biriydi Hasret Gültekin. Şimdi yaşıyor olsaydı dünya onu tanıyor olacaktı. Ama o katliamda gencecik yaşta gitti. İnsan bunları düşündükçe içi acıyor."

Madımak Oteli'nin hâlâ otel ve kebapçı olarak kullanılması da Cengiz Özdemir'in içini acıtan gerçeklerden biri. "Umarım söylendiği gibi orayı müze ve kütüphane haline getirirler. O zaman ben de müzisyen arkadaşlarımla birlikte oraya gider albümdeki eserleri seslendiririm" diyen Özdemir, Madımak albümünün tarzı hakkında ise şunları söylüyor: "Albümün tarzını bir kelimeyle tanımlamak mümkün değil. İçinde caz, pop ve halk müziği temaları var. Belli bir tarzı yok. En iyisi dinleyen koysun adını."

Viyana, Özdemir’in Bağlama Konçertosu'na hayran
Cengiz Özdemir'in, bağlama için yazılan ilk ve tek konçertonun bestecisi olduğunu biliyor muydunuz? Birçok insan bağlamayla klasik müziği bağdaştırmakta güçlük çekebilir. Ancak dünya prömiyeri Avusturya Cumhurbaşkanı’nın himayesinde, Viyana'da yapılan bu eseri dinleyen Batılılar, böyle bir zorluk yaşamadılar. Erdal Erzincan tarafından yorumlanan konçerto hakkında Avusturya basınında birçok haber çıktığını ancak Türk basınınında bu önemli olaya bir satılık ilanı kadar bile yer verilmediğini söylüyor Cengiz Özdemir. "Türkiye'deki senfoni orkestraları bu tür çalışmalara çok açık değil. Çünkü klasik müzisyenlerin çoğu, teksesli olduğu için halk müziğini gerektiği kadar önemsemiyor" diyen Özdemir, şöyle devam ediyor sözlerine: "Bir dönem çok etkili olan Arabesk furyası, türkülerin imajını da bozdu. Halbuki türküler saf, temiz. Çaykovski'yi bayıla bayıla dinliyorlar ama onun da kendi ülkesinin etnik müziklerinden esinlendiği hiç akıllarına gelmiyor."

Cengiz Özdemir, 1993 yılında, Sivas'ın ortasındaki bir otelde ruhlarını ölüme teslim eden insanlarınn anısını yaşatmak için hazırladı Madımak'ı. Halk müziğini Batı'ya özgü armoni ve ritmik formlarla buluşturan bu albüm, hem taşıdığı anlam hem de sanatsal değeriyle dinlenmeye değer. TARAF / ÖZLEM ERTAN - İstanbul - 03.08.2010


----
Albüm kapağında yanmış bir kibrit çöpünün olması da hayli isabetli olmuş.
Kendisine başarılar diliyor ve bağlama konçertosunun da albümleşmesini sabırsızlıkla beklediğimizi iletiyoruz.

2 Yorum:

imge dedi ki... 30 Eylül 2010 09:49  

albüm çok anlamlı ve parçalarda cazla bütünleşmiş...dinlenesi albümlerden olmuş.

Adsız dedi ki... 12 Ağustos 2012 16:06  

Sevgili yazar, koncertonun zaten albumu var :))
Sevgili Özdemir elinize saglik..

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......