! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
İnsanın doyumsuz açlığı, insanın onurlu-erdemli kimliğine zarar vermekle kalmıyor, bunlar gibi yeryüzünü de yaralayan çukurlar açabiliyor.10. Kalgoorlie Super Pit
Avustralya'nın bastısında yer alan bu devasa çukur, bir altın madeni ve 1,5 km genişliğinde ve 360 m derinliğinde.Şehrin hemen yanında olan çukurdan yerel halk pek memnun değilse de her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Yıllık ortalama 30 ton altın çıkmakta ve 550 işçi buradan ekmek yemekte.
9. The Big Hole
Güney Afrika'daki bu elmas madeni 1914'te çalışmalarını tamamlamış 3 tona yakın elmas çıkarmıştır.

Bu çukurun kazılmasında 50 bin işçi çalışmış ve tamamen insan gücüyle, kazma ve küreklerle 43 yıl çalışılarak 22.500.000 ton toprak çıkarılmış. 463 metre genişliğinde ve 240 metre derinliğindedir.

8. Diavik Diamond Mine
Yine devasa bir delik de elmas için Kanada'da açılmış ve 700 işçi çalışmış.

Deliğin kış vakti etrafındaki suların donmasıyla oluşan görüntüsü. Yaklaşık 20 yıldır kazılar devam ediyor ve her yıl yaklaşık 1,5 ton elmas çıkıyor. E bu da sahiplerini hayli mutlu etmeye yetiyor...

7. Ekati Diamond Mine
Kanada'da bulunan bir başka yapay krater. Bu da yine bir elmas madeni.


Şimdiye değin 8 ton elmas çıkarıldığı söyleniyor.

6. Grasberg Mine
1973 yılında açılan Endonezya'daki bu çukur dünyadaki en büyük altın madeni ve aynı zamanda bakır da çıkartılan nu madende 19.500 kişi çalışıyor. Mayınlara isyan eden bir grup tarafından 1977'de maden saldırıya uğrar.Şimdiye kadar 610.800 ton bakır, 58 ton altın çıkartılmış.

5. Chuquicamata
Şili'de bulunan bu maden tam bir bakır canavarı. Bilinen en büyük bakır işletmesi buraya ait. 100 yıldan uzun bir süredir kazılıyor

4,3 km genişliğinde ve 850 metre derinliğinde.

4. Escondida
1990'da kazılmaya başlanılan bir başka Şili'deki çukur.Çevresel kirliği bir yana bu maden bakır çıkaran madenler içinde en büyüğü ve Şili'ye önemli bir ekonomik gelir ve iş sahası sağlamaktadır. 2.951 kişi buradan ekmek yemekte.
3. Udachnaya Diamond Mine
Rusya'da bulunan bu çukur ise 600 metre derinliğinde ve bir elmas ocağı.

2. Mirny Diamond Mine
Rusya'daki bir başka elmas madeni. 1,2 km genişliğinde ve 525 metre derinliğinde olan çukur öylesine etkili ki oradaki hava akımları nedeniyle özellikle helikopterlerin üzerinden geçmesi yasaklanmış.
Çukurun kazılmasına 1955 yılında başlanmış.

1. Bingham Canyon Mine
İşte dünyanın en büyük yapay çukuru. Bu çukur Amerika'da yer alıyor ve genişliği 4, derinliği ise 1,2 km uzunluğunda. Adamlar biraz daha zorlasa yeryüzünün şekli değişecek.

17 milyon tondan fazla bakır, 715 ton altın çıkartılmıştır ve 2013 yılına kadar kazılmaya da devam edilmesi düşünülüyormuş.

Türkçeye çeviren Ö.S.D.
Kaynak ve İngilizce açıklaması burada.

3 Yorum:

Adsız dedi ki... 25 Nisan 2012 15:28  

OOO KİMBİLİR NE ZORLUKLAR KAZNMISTIR BU ÇUKURLAR :s :s :s

ceyda ozturk dedi ki... 2 Nisan 2014 19:40  

Peki mirny diamond mine kazi calismalari 1955 de basladi anladim ama hala bu kazi calismalarina devam ediliyormu ?

ceyda ozturk dedi ki... 2 Nisan 2014 19:43  
Bu yorum yazar tarafından silindi.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......